Solucanların Daha Çok Çoğalması İçin Nelere Dikkat Edilmeli.

Kırmızı kaliforniya solucanları en hızlı bir şekilde nasıl ürer ve bunun için nelere dikkat edilmesi gerekir konulana açıklık getirecek olursak. Kırmızı kaliforniya solucanlarının hızlı bir şekilde üremeleri ilk olarak  dikkat edilmesi gereken konu hazırlamış olduğumuz mamanın kalitesi olacaktır. Hazırlanmış olan mamanın besin değeri yani içeriği ne kadar yüksek olursa solucanlar onu o kadar hızlı bir şekilde tüketecek ve buna bağlı olarak gelişip daha çok üreyecektir. Büyük çaplı üretim tesislerinde kullanılan mama separatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresidir, taze olarak alınan separetörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi yarı fermente hale getirilip solucanlara verilmektedir.

Ayrıca hazırlanan mamanın içene çay posası, meyve sebze atıkları atılıp çeşitlendirilerek daha kaliteli hale getirilmesinde üreme açısında fayda vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda evsel atıkların yani asidik olmayan meyve sebze atıklarının solucanların üremesinde çok etkili olduğu  ispatlanmış ayrıca bizim tarafımızdan da gözlemlenmiştir. Mama konusunda dikkat edilmesi gereken diğer konu hazırlanmış olan mamanın ph seviyesinin yani asidik ve bazik seviyesinin notr seviyesine yakın bir değerde yani 6.5-7.5 arsındaki bir değerde olmasında fayda vardır. Solucanlar ne kadar asidik duruma bir miktar toleranslı olsa da fakat buna dikkat edilmezse solucanlara asidik bir mama verildiğinde bunu notr seviyelerine çekmek için  sıvı salgılamak zorunda kalacaklar buda bu yönde enerji tüketmelerini sağlayacağı için üreme ve üretimde yavaşlamaya sebep olacaktır. Mama konusunda bunlara dikkat etmekte fayda vardır.

Solucanların üremesi ve üretiminde diğer dikkat edilmesi gereken konu sıcaklık olacaktır. Solucanların içinde bulunduğu kompostun sıcaklığı devamlı üreme ve üretim olması için 15- 25 derece arasında olması gerekmektedir. Kompost sıcaklığı 7 derecenin altına düşmeye başladığı zaman solucanlar yavaş yavaş uyuşmaya başlıyor ve üreme ve üretim durma noktasına gelmektedir. Bu yüzden üreme ve üretin açısında sıcaklık önemli bir etken olarak karşımıza çıkmakta. Üreme ve üretim açısında diğer önemli bir konu nem seviyesi olmaktadır. İdeal nem seviyesi %80 cıvarında olması gerekmektedir. Nem seviyesini kontrol etmenin en basit yolu solucan yataklarında ki kompostu elimize aldığımızda ve sıktığımızda elimizi ıslatmalı ve en fazla bir kaç damla su damlamalı dır. Yada basit bir nem ölçer cihazıyla %80 nem seviyesini ayarlayabiliriz. Diğer önemli bir konuya sıra geldiğinde birim alanda ki solucan sayısı üreme açısından önemli bir konu olarak göze çarpmaktadır, kırmızı kaliforniya solucanlarının en hızlı bir şekilde üremeleri için 1 metre kareye konulması önerilen yetişkin solucan sayısı  10-15 bin adettir. Bu şekilde olduğu zaman üreme daha hızlı olmaktadır. Solucan sayısı metre karede 50 bin adet seviyelerini geçtiği zaman üreme durma noktasına gelmektedir çünkü solucanlar artık burada yeterli yaşam alanı olmadığını hissediyor ve yumurta yapmamaya başlıyorlar. Aşırı yoğunluk olduğu zaman rahatsız olup kaçış eğiliminde ve yaşlı olan solucanlar genç solucanlara yer açmak için intihar eğiliminde olabiliyorlar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir