Solucan Gübresi Üretiminde Merak Edilenler.

Solucan gübresi üretimine kaç solucanla başlamalıyım ve metre kareye kaç solucan koymalıyım?

Her işin bir tecrübe süreci olduğu gibi bu iştede az miktarda solucanla başlayıp  (50 Bin solucan) tecrübe kazanmayı ve ayrıca solucanların üç ayda bir en az iki katına çıkarak çok çabuk çoğalacağını düşünerek buna bağlı olarak metre kareye 10 bin solucan konulacağını hesap ederek başlamak mantıklı olacaktır.

Kırmızı kaliforniya solucanı ne kadar yem tüketir ve bu yemi nereden bulabilirim?

Yetişkin bir kırmızı kaliforniya solucanı yaklaşık olarak normal şartlarda yani, 17-25 derece sıcaklıkta,%80 nem oranında ve iyi fermente edilmiş mama ile beslendiğinde kendi ağırlığı kadar mama tüketebilir. Yetişkin bir solucanın ağırlığı ortalama 0,8 gr olarak hesap edilir.Buna göre ne kadar solucanın ne kadar mama tüketeceği hesabı yapılabilir. Mama olarak kullanılacak olan separatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresinin bir miktar bitkisel atık karıştırılarak fermente edilip kullanılması tavsiye edilir, separatörden geçmiş hayvan gübresi büyükbaş hayvan çiftliklerinde ortalama tonu 50 tl ye tedarik edilebilir.

Solucan gübresi hasat işlemi nasıl yapılır?

Kırmızı kaliforniya solucanları yüzey solucanı olması sebebiyle 10-15 cm  yüzeyde bulunmaktadırlar. Hasat yapılacağı zaman bu yüzey sıyrılarak solucanlar farlı bir alana alınarak yada delikli meyve kasalarının içine taze yem konularak solucanların göç etmesini sağlayarak sistemden ayrılmaları sağlanır. Daha sonra kalan kısım boşaltılarak 3 ay boyunca olgunlaşması ve nem oranının %20 ye düşmesi sağlanmış olur, ayrıca bu süreçte kalan yumurtalardan çıkan solucanların da yemlenmiş meyve kasaları sayesinde gübreden son ayıklama işlemi yapılmış olur.

Solucan gübresi üretimininde mama nasıl hazırlanır?

Solucan gübresi üretiminde hedefe ulaşmanın ve kaliteli solucan gübresi üretmenin en önemli yolu kaliteli solucan maması hazırlamaktan geçmektedir. Büyük işletmelerde kullanılan solucan maması, bulunması kolay ve solucanlar için besin içeriği zengin olan separatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi fermante işleminden geçirilerek kullanılmaktadır. Separatörden geçmiş hayvan gübresi temin edildikten sonra içine yaklaşık %30 oranında bitkisel atık karıştırılarak fermante işemine tabi tutulması hem solucan gübresinin kalitesi hemde solucanların sağlıklı gelişmesi ve üremesi  açısından fayda sağlamaktadır. Solucan maması hazırlama sürecini anlatacak olursak seperatörden geçmiş büyük baş hayvan gübresi solucanlara verilecek forma gelmesi için beton bir zemine serilir ve içine varsa %30 oranında bitkisel atık karıştırlarak 3-4 günde bir ıslatılıp nem oranının %60 larda olması sağlanarak karıştırılıp havalandırılarak yaklaşık 1,5-2 ayda fermante işlemi gerçekleştirilir. Fermante olmuş hayvan gübresinin fermante olup olmadığınını artık kokusunun tamamen hayvan dışkısı kokmadığı aynı zamanda da renginin koyu kahverengiye çaldığını gördüğümüzde solucanlara bir miktar vermek suretiyle deneyerek anlamış oluruz.

Solucan Gübresi üretimi için hibe desteği var mı?

Solucan gübresi üretimi  için organik gübre üretimi adı altında destek aldığını söyleyen kişiler mevcut fakat direk solucan gübresi için şimdilik destek bulunmamaktadır milli tarım projesi adı altında gelişmeler beklenmektedir.

Üretmiş olduğum solucan gübresinin satış ve pazarlamasını nasıl yapabilirim?

Solucan gübresi üretecek olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biriside solucan gübresi ürettikten sonra satışını nasıl yaparım sorusudur. Solucan gübresinde potansiyel müşteriler seracılar, fidancılar, peyzaj şirketleri ve organik tarım yapan üreticilerdir. Solucan gübresini pazarlamanın en iyi yolu çiftçi ile bire bir temas halinde olup, üretmiş olduğunuz kaliteli solucan gübresinde bir miktar numune dağıtıp çiftçinin bizzat sonuçlarını görmesini sağlayarak pazarlamak olacaktır. Numune vermiş olduğunuz çiftçi faydaları sonuçları gördükten sonra zaten size dönüş yapacaktır.

 Solucan gübresi üretim tesisinin maliyeti ne kadar olur?

Solucan gübresi üretim tesis maliyeti üretim yapılacak olan tesisin büyüklüğüne ve hangi yöntem ile üretim yapacağına göre farklılık göstermektedir. Fakat bu iş için solucan maliyetini düşürmek adına düşük miktarda solucanla başlayıp solucan çoğaltmak ve bu arada araştırma yapıp tecrübe kazanmak mantıklı bir yoldur.

Solucan gübresi üretimimin de ışık yakmak gerekir mi?

Solucan gübresi üretiminde solucanların ışığı sevmediğini düşünerek ve mutlu olduğu ortamı terk etmeyecekleri için ışık tutmanın yanlış olduğunu ve solucanları strese sokabileceğini düşünmekteyiz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir