Solucan Gübresi Üretimi ve Solucanlarda Üreme.

Çiftçiler hasat zamanı bir yığın tarla döküntüsü elde ediyorlar ve bunlar da birer organik atıktır. Bunları tekrar başka bir forma sokarak solucan gübresi üretmek için kullanmak çevreciliğin en önemli faktörlerinden biridir. Solucan gübresi üretiminin desteklenmesinin sebeplerinden biri de zaman içerisinde herkesin evinde bir solucan yetiştirme kutusu oluşturmaktır. Ülkemizdeki yemek kültürü gereği, yemek öncesi çıkan atıklar yemek sonrasında çıkanlardan daha fazladır. Dolayısıyla herkesin evinde bir şekilde oldukça fazla mutfak atığı çıkıyor. Ayrıca herkes evinde, bahçesinde veya balkonunda bir şekilde bir şeyler yetiştiriyor. Dolayısıyla evde kırmızı kaliforniya solucanı yetiştirmek bu çöpleri bertaraf edeceği gibi kendi ihtiyacınız olan solucan gübresi ihtiyacını da karşılayacaktır.

Solucan gübresi üretimi hakkında tecrübe kazanmak isteyen girişimcilerin en çok yaptığı atalardan biride çok fazla besleme yaparak solucan kabında çürümeye, kokuya bununla beraber  asidik bir ortam oluşturup solucanların solucan kabından kaçması diyebiliriz. Solucanlarınızın beslenmesinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri solucanlara yeterli miktarda mama vermek fazla vermemektir. Normal koşullarda solucanların her gün kendi ağırlıkları kadar mama tükettikleri söylenir fakat bunu ilk başlarda ayarlamanın en güzel yolu gözlemleyerek yeterli miktarda mama vermek olmalıdır. Eğer solucan beslemeye yeni başladıysanız ilk önce solucanları yeni kaplarına koyduktan sonra birkaç gün bekleyerek bulundukları ortama alışmalarını sağlanmalı ve az miktarda mama vermelisiniz. Daha sonra vereceğiniz mama miktarını gözlemleyerek artırabilirsiniz.Herkes evinde bir solucan besleme kutusu bulundursa ve içine solucan koysa çöp sorunu önemli ölçüde azalır, israf önlenmiş olur ve bunun karşılığında elimize değerli bir gübre geçer. Solucanların içinde olduğu kompost, atıklara çok süratli bir şekilde fermente ettiği için doğru kullanımlarda sinek ve koku yapmaz. Yurt dışında evlerin içerisinde bile kompost kutularında solucan gübresi üretimi yapılmaktadır. Büyük işletmelerde solucan gübresi üretimi fermente edilmiş hayvan gübresiyle yapılmaktadır. Günde bir kiloya yakın evsel atık çıkan bir evden, kendi bahçenize yetecek kadar solucan gübresi elde edebilirsiniz. Böylece hem atıklardan feragat etmiş oluyorsunuz hem de belediyelerin yükleri azalmış olur. En önemlisi de bu faaliyetle dünyaya bir katkınız olmuş olur. Solucanlar son derece özel hayvanlardır ve solucan gübresi üretimi çevreci bir yaklaşımdır.

Kırmızı kaliforniya solucanların da üreme konusuna gelecek olursak. Kırmızı kaliforniya solucanları hermafrodittir.  Erkek eşey bezleri her zaman dişi eşey bezlerinden daha önde yer alır.Genellikle bir yada iki çift yumurtalık vardır. Dişi üreme sistemi aynı segment içinde yer alan bir çift ovaryum içerir. Yumurtalar bu segmentin sölom sıvısı içindedir ve yumurta kanalı ile dışarı çıkarlar. Çiftleşme sırasında alınan spermler, kokon içindeki yumurtaların döllenmesi için gerekecekleri zamana kadar burada depolanır. Kırmızı kaliforniya solucanları yılın her döneminde ürerler fakat ılıman ve nemli havada en etkilidirler. Çiftleşme gece olur ve karşılıklı sperm iletimi şeklindedir. İki kırmızı kaliforniya solucanı galerilerinden çıkarlar ve vental yüzeylerini,birinin başı diğerinin arka ucuna gelecek şekilde bir araya getirirler. Çiftleşmeden  genellikle birkaç gün sonra klitellumun etrafında ,buradaki bezler tarafından salınan maddelerle, bir kokon halkası meydana getirirler. Zigotun gelişimi kokonun içinde olur ve bir süre sonra genç solucanlar yumurtadan çıkarlar. Kırmızı kaliforniya solucanların da her birey 3-5 gün aralıklarla 2-10 kokon meydana getirir. Bu kokonların her biri 1-8 yumurta içerir ve bunlardan ortalama 2 tanesi gelişir. Yumurtadan çıkma süresi ve olgunluğa erişim sıcaklığa ve çevre koşullarına göre değişir. Serbest larva evresi yoktur. Gelişim evreleri genç, ön ergin ve ergin olmak üzere 3 kısma ayrılabilir. Ergin bireyler tam oluşmuş bir klitelluma sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir