Solucan Gübresi İşi Karlı Bir İş Mi?

Solucan gübresi üretimi gerek ham maddenin ucuz olması ve solucanların diğer canlılar gibi hastalık riskinin olmaması ayrıca üç ayda bir ikiye katlayarak üreme potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda karlı bir iş olarak ön plana çıkmaktadır. Solucan gübresi tamamen organik bir içeriğe sahip olmakla beraber bitkilerin gelişiminde faydaları saymakla bitmeyecek yararlı bir gübredir. Ülkemizde son yıllarda solucan gübresi üretimi üzerine yoğunlaşarak bu mucizevi gübreyi üreten birçok firma mevcut. Solucan gübresi üretiminde ilk olarak karar verilmesi gereken konu bu işi hobi olarak mı yoksa işletme boyutunda mı yapılacağına karar vermektir. Fakat ben tecrübe kazanmak için ilk önce hobi boyutunda başlayayım daha sonra bu işi profesyonel olarak işletme boyutuna taşırım da diyebilirsiniz. Solucan gübresi üretmek için bize ilk olarak lazım olacak olan tabi ki solucan fakat bu solucan bildiğimiz solucanlardan farkı olan daha çok yiyen ve daha çabuk üreyen kırmızı kaliforniya solucanı olacaktır. Bu işi yapan işletmelerin kullanmış olduğu solucanda çoğunlukla kırmızı kaliforniya solucanları dır.

Diğer bir konu  kırmızı kaliforniya solucanlarını besleyeceğimiz mamanın hazırlanması olacaktır, kompost hazırlamak için öncelikle beton zemine ihtiyacımız var. Burada %50 ağır gübresi, saman, talaş ve diğer bitkisel atıklar homojen bir şekilde karıştırılır ve nem oranı %80 olacak biçimde harman yapılır. Taze hayvan gübresi, çay posası ve elde edeceğimiz solucan gübresindeki mineral değerlerini arttırmak için; potasyum için muz, selüloz oranını dengelemek için gazete kağıdı kullanabiliriz. Solucan yemi yaparken, solucan gübresinde hangi minarelerin yüksek olmasını istiyorsanız; azot için yeşil bitki, demir oranı için patlıcan gibi bitkileri kullanarak istediğiniz değerlerde solucan gübresi elde edebilirsiniz.  Solucan gübresinde kaliteyi bu minik canları neyle beslediğiniz oldukça etkiler. Bu yüzden sadece ahır gübresi değil aynı zamanda yeşil ve kahverengi bitkisel atıklar ile takviye yapılarak kompost hazırlamak solucan gübresinin kalitesi açısından önem arz etmektedir.

Kaliteli solucan gübresi üretimi için mama  standart ve homojen olması, mama hazırlama alanının beton zeminli ve beton duvarlarla çevrili olması tavsiye edilir. Mama hazırlarken ahır gübresi en az %50 oranında olmalı, yığın nemi %80 oranında olmalı, yığın üçer gün ara ile en az 5-6 defa aktarılmalıdır.Solucanları  besleyeceğimiz alan hakkında bilgi verecek olursak kapalı alan olması solucanları soğuktan ve doğrudan güneşten korumak adına önemli, aynı zamanda diğer bir konu bu iş için tavsiye edilen sistem  sürekli akış sistemi, sisteme sistematik yüzey nemlendirmesi yapması ve mama ile son ürünün birbirine temasının olmaması  ve bu sayede üretilen solucan gübresi içinde solöm ve suda çözülür minerallerin muhafaza edilmesidir.

2 Yorum

  1. Fermente olmuş gübreyi nasıl muhafaza ediyorsunuz. Kaç ay bu şekilde bekler. TALAŞ, YEŞİLLİK, ÇAY POSALARINI FERMANTE EDERKENMİ, YADA DAHA SONRADA EKLENEBİLİRMİ

    1. Fermante olmuş gübreyi açık alanda ise üstünü örterek en fazla 1 yıl içinde kullanmak şartıyla muhafaza edebilirsiniz. çabuk çürüyebilen çay posası ve meyve sebze atıklarını fermente olmuş büyükbaş gübresine sonradan katmak süretiyle de 1-2 hafta beraber karıştırıp verebilirsiniz.Diğer atıkları hayvan gübresi fermantasyon sürecinde kullanılmalıdır saman,talaş gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir