Solucan gübresi çayı nasıl yapılır?

Solucan gübresi çayı nasıl yapılır?

Solucan gübresi çayını bitkileriniz çok sevecekler ve solucan gübresi çayı ile toprağınızı suladığınız da toprağınıza çok besleyici bir etki yapacaktır. Solucan gübresi çayı ile yetiştirdiğiniz bitkilerin büyümesine ve çiçek açmasına hayran kalacaksınız.

1-20 litrelik bir kovayı su ile doldurun: Mümkünse yağmur suyu kullanabiliyorsanız daha iyi olur yada çeşmeden doldurduğunuz suyu bir gün beklettikten sonra kullanın. Yani klor olmayan su olmasında fayda var çünkü belediyenin klorlu olan suyu faydalı mikroorganizmaların ölmesine sebep olabilir.

2-Mısır şurubu veya pekmezi suya ilave edin: Bu mısır şurubu mikroorganizmaların yiyecek olarak kullanacağı besin kaynağı olacaktır melası kovaya eklemeden önce küçük bir hacimde (yarım bardak gibi) sıcak suda eritebilirsiniz. Bu hava kabarcıklarının potansiyel olarak engellenmesini önler.

3-Solucan gübresini kovaya koyun: Yaklaşık 2-3 kg solucan gübresini külotlu çorap tarzı bir şeyin içine koyun ve düğümleyip suyun içine yerleştirin. Çorabın düğümlü ucu asılı bırakılabilir veya batırabilirsiniz. Böylece gübre dolu çorap yükselen kabarcıkların üstünde bulunacaktır.

4-Bir akvaryum pompası kullan: Akvaryum pompasının hava hortumunu kovaya koyun ve tabanda kalmasını sağlayarak kabarcıkları suyun içine havalandırılacak şekilde takın.

5-Akvaryum pompasını 24 saat çalıştırarak köpürmesini sağlayın: Kabarcık yoksa zaman zaman karıştırmaya çalışın, karıştırarak mikroorganizmalara zarar vereceğinden endişelenmeyin çünkü kovanın altındaki hava pompasının hortumu, çayların sürekli karışmasına neden olur. Bu yüksek verimli çay elde etmek için en iyi yoldur.

6-Yüksek verimli çay üretmek için mikroorganizmaların çoğalmalıdır: Solucanın sindirim sistemindeki oksijene bağımlı mikroorganizmalar bitkiler için iyi mikroorganizmalar dır. Kötü mikroorganizmaları oksijen öldürür. Çayın havalanması iyi mikroorganizmalar için canlılık, üreme, büyüme sağlar. Havalandırma kötü mikroorganizmaların varlığını veya büyümesini bastırmaya yardımcı olur. Solucan gübresi çayını yararlı mikroorganizmaları kaybetmemek için en geç 48 saat içinde kullanmalıyız.

Solucan gübresi üretimi aşamaları nelerdir?

Kırmızı kaliforniya solucanı yetiştiriciliği ve solucan gübresi üretim tesisi kurmak son zamanlarda  çok güncel ve ilgi çekici bir iş olarak ön plana çıkmaktadır. Solucan gübresi üretim tesisi nasıl kurulur herkesin merak ettiği en önemli sorulardan biridir. Şimdi kabaca solucan gübresi tesisi nasıl kurulur sorusuna cevap verecek olursak, solucan gübresi üretim tesisi kuracak olan bir kişi mutlaka bu konuyla ilgili tecrübe kazanıp bu işi hangi boyutlarda yapacağına karar vermesi gerekmektedir.

Profesyonel bir tesis kurmak tabi ki maliyetli olacaktır. Fakat bu işe gönül verecek olan bir kişi ilk olarak bence kendi solucanlarını kendi çoğaltması en azından solucan maliyetini düşürmesi açısından önemli bir konu. Çünkü kırmızı kaliforniya solucanları zaten çok çabuk üreyen bir solucan çeşidi, ortalama bir yılda uygun şartlarda yani  20 derece sıcaklıkta 16 katına kadar çoğalabilen bir solucan cinsi. İkincisi ise kırmızı kaliforniya solucanlarını beslemek için kullanacağımız ham madde yani fermente edilmiş hayvan gübresine ulaşmak ve aynı zamanda solucanları soğuk havadan koruyacak bir kapalı alana ihtiyacımız olacaktır, bu kapalı alanı büyütmeye müsait bir şekilde seçmemiz önemli çünkü solucanlar ortalama 3 ayda bir iki katına çıkacak ve işletmemizi büyütmemiz gerekecek. Diğer bir konu doğru solucana ulaşmak olacaktır. Doğal bir ortama daha önce herhangi birileri tarafından bırakılmamışsa kırmızı kaliforniya solucanı bulamazsınız.

Bazı forum veya diğer kaynaklarda yanmış ağır gübresi yığınları içinde bolca bu tür solucan olduğu iddia edilmektedir. Bu yanlış bir kanıdır, çünkü bu canlılar Kuzey Amerika’da çapraz döllenme tekniği ile insanlar tarafından geliştirilmiş kültür solucanları dır. Doğal yollarda Amerika gibi bir ülkeden kalkıp gelmek gibi bir şanları olmadığına göre yanmış hayvan gübresinde kırmızı kaliforniya solucanı aramak yanlıştır. Sadece kendi ülkemizde yüzlerce çeşit toprak solucanı vardır. Farklı coğrafyalarda ise bu binlerce çeşide çıkmaktadır. Yanmış hayvan gübresi içinde yaşayan toprak solucanları kırımızı kaliforniya solucanlarına benzer özellikler taşıyabilir ama kesinle bu benzerlik onların kültür solucanı olduğunu göstermez. Kırmızı kaliforniya solucanlarının gerçek olduğunu anlamanın tek yolu konu hakkında uzman olan bir laboratuvarda gerekli testlerin yapılması ile elde edilir yada almış olduğunuz solucanlar üç ay sonra ortalama iki katına çıktıysa ayrıca vermiş olduğunuz yemi çok çabuk tüketiyorlarsa bu şekilde bir mantık yürüterek kabaca test etmiş olabilirsiniz. Kültür solucanlarına erişmenin tek yolu kırmızı kaliforniya solucanı satışı yapan bir işletme bularak bunları satın almaktır.

Solucan gübresi üretimi,  bitkisel ve hayvansal organik atıkların yani  fermente edilmiş zararlı mikroorganizmalardan arındırılmış hayvan gübresinin ,solucanların sindirim sisteminden geçirilerek  humusa benzer tamamen kokusuz ve çok yararlı mikroorganizmalar içeren bir gübreye dönüştürülme işlemi olarak bilinmektedir. Solucan gübresinin dünyadaki kullanılan ismi vermikompost üretim şekline ise vermikomposting denir.

Solucanların bağışıklık sisteminin güçlü olması milyonlarca yıldan beri birçok zararlı patojenlere maruz kalmalarına rağmen çok güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmalarından gelir. Ülkemizde birçok alanda çöpe atılan fakat solucan maması olarak değerlendirilebilecek organik atık ortaya çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse özellikle ülkemizde bol miktarda bulunun zeytin ağaçlarının budanan dallarından solucan gübresi üretilebileceği gibi aynı zamanda çeşitli yörelerde ahırlardan elde edilen hayvan gübreleri uygun şekilde fermente edilmediği için çöpe gitmektedir bu hayvan gübresi atıkları uygun şekilde fermente edilerek solucan maması olarak kullanılabilir. Solucan gübresi üretimi bu durumda çok önemli ve faydalı bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde  hayvancılıkla paralel olarak artan hayvan gübresi miktarının durumuna bakıldığında kullanılan kimyasal gübre miktarının 5 milyon ton olmasına anlam vermek mümkün değildir. Buradan çıkarılan sonuç ülkemizde kullanılan organik gübre miktarının ne kadar az olduğu ortaya çıkmaktadır.Solucan gübresinin özellikle yapılan çalışmalarda çimlenme ,erken hasat ve verim artışı konusunda önemi ortaya çıkmıştır. Buradan yola çıkarak tarımsal alan atıklarının  ve hayvan gübresi atıklarının en iyi değerlendirme şekli solucan gübresi üretimi diyebiliriz.

Solucan gübresinin faydaları genel olarak bitkiler üzerinde çok önemli bir toprak düzenleyicisi olmakla beraber bitki besin maddeleri yönünden bitkiye faydaları saymakla bitmez. Özellikle köklü bitkilerde solucan gübresinin bitki verimini %70 ‘e kadar artırmakta olup ayrıca bitkinin köklerini çok sağlıklı ve güçlü bir etki yapmaktadır. Solucan gübresinin en önemli özelliklerini sıralayacak olursak, bunların başlıcaları bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırmak,toprakta asit oluşumunu azaltmak ve bitki için gerekli mineralleri bitkinin kolayca kullanabileceği duruma getirmek, toprağın su tutma kapasitesini arttırmak,toprağın havalandırma özelliğini arttırmak, kötü hava şartlarında bitkinin dayanıklılığını arttırmak ,kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlamak olarak sıralayabiliriz. Bu koruyucu özelliklerin en önemli sebebi solucanların sindirim sisteminde bulunan solöm sıvısının solucan gübresine geçmesi ve bu sıvının bitkiler üzerinde yaratmış olduğu faydalı etkilerdir. Ayrıca solucanların sindirim sisteminde mevcut olan, bitkiler için çok yararlı birçok mikroorganizma da mevcuttur. Bu mikroorganizmalar bitkinin en iyi şekilde alınabileceği formda olmasından dolayı bu gübreyi daha da değerli kılmaktadır. Bu mikroorganizmalar ayrıca bitkide sağlıklı ve hızlı bir gelişim sağlar. Bitki kökleriyle orantılı olarak bitkinin daha çok besin maddesi almasını ve bununla beraber daha fazla gelişmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir