Solucan Beslemenin Püf Noktaları.

Kendi solucan besleme kabınızı yapmayı öğrenin

Solucan gübresi üretimi,  bitkileriniz için organik madde miktarı zengin toprak temin etmenin kolay bir yoludur.  Kendi solucan besleme kabınız yapabilir ve solucan gübresi üretmenin keyfini çıkarabilirsiniz.  Satın alınabilecek  pek çok solucan besleme kutusu vardır, ancak kendi solucan besleme kutunuzu da oluşturabilirsiniz. Eski ahşap kutular, solucan besleme kutuları oluşturmak için kullanabilirsiniz.  Ayrıca plastik kapları da kullanabilirsiniz.  Metal olan mineral salgılayan kaplardan kaçının En temel solucan kutuları türleri tek katlıdır. Ayrıca birkaç seviye de yapabilirsiniz. Bu, solucan gübresini daha rahat hasat etmenizi sağlar. Meyve sineklerini azaltmak için vereceğiniz mamayı azar azar ve gömerek verin.

Solucanların nasıl besleneceğini öğrenin

Solucanlara ne tür yiyecekler vermekten kaçınmalısınız? Solucanlara mutfağınızdan çıkan asitli olmayan bütün meyve sebze atıklarını kullanarak besleyebilirsiniz. Bunların bazılarınız sıralayacak olursak,  muz kabuğu,çay posası,yeşillikler bunların başında gelmektedir. Soğan, sarımsak ve limon ,portakal kabuğu gibi narenciye atıkları, asit içeren meyve sebze atıkları verilmemelidir bunlar solucanların ölümüne sebep olabilir. Yeşil renkli meyve sebze atıkları azot bazlı yiyeceklerdir, solucan kutusu ayrıca parçalanmış renksiz gazete , yumurta kartonları ve karton gibi  kahverengileşen veya karbon temelli yiyeceklerde verebilirsiniz . Solucanların beslenme kabınıza ayrıca tuzlu veya yağlı gıdalar eklemeyin ,domates veya patates eklemeyin Et veya süt ürünleri ilave etmeyin . Solucanları beslerken  meyve ve sebze atıklarını küçük parçalara ayırıp çürümeye başladığı zaman vermek gerekir. Solucanları haftada bir kere yada  iki günde bir  besleyin. Solucanların belirli şeyleri ne kadar çabuk tükettikleriyle gözlemleyerek yiyecek verme oranını belirleyebilirsiniz. Solucan besleme kabında kokuya neden olmamak için vereceğiniz atıkları gömerek koku oluşmasını engelleyebilirsiniz. Düzgün beslenmenin en iyi göstergesi solucanların durumu ve artan sayılarıdır.

Soğuk havalarda solucanların bakımı

Soğuk ikliminde yaşıyorsanız, kış solucanların solucan gübresi üretiminde biraz daha çaba gösterecektir. Normal şartlarda dışarıdaki sıcaklık yaklaşık 12 ile 26 derece arasında olduğunda solucanlar harekete geçer. Hava daha soğuk hale geldiğinde, solucanlar durgunlaşır, yemek yemez ve bazen daha sıcak bir yer aramak için çevrelerinden kaçmaya çalışırlar . Soğuk havalarda solucan yetiştiriciliği, solucanları hala sıcaklığın düşmediğini ve henüz kışın gelmediğini düşünerek kandırmaktan oluşur. Bunu yapmanın en kolay yolu, solucanları yalıtımlı bir garaj veya serin bodrum gibi oldukça sıcak bir yerde saklamak veya hatta onları iç mekanlara getirmektir. Bu olasılığı engelleyerek solucanları kış boyunca canlı tutmak için yalıtılmış bir ortam yaratmalısınız. Solucanlar sıcaklık düştüğünde yemek yemeyi bırakırlar. Solucanları soğuk havalarda Kompostun üstünü  70-80 cn lik yaprak veya saman yığını ile örterek izole edebilirsiniz, ayrıca  kompostun içine  pişmiş pirinci gömmeyi deneyin. Pirinç, kimyasal süreci boyunca ısınarak parçalanacak ısı yayacaktır.

Sıcak havalarda solucanların bakımı

Sıcaklıklar yaklaşık 12 ile 26 derece olduğunda solucanların  en verimli ve mutlu oldukları sıcaklıklardır.  Solucan kabınızı  doğru yere yerleştirmek yaz aylarında solucanları serinletmenin ilk adımıdır. Evinizin kuzey tarafı genellikle en az güneş ışığı alır solucanları yazın oraya alın. Solucanlar için yalıtımlı bir garaj veya serin bodrum gibi yerler yaz aylarında da korunaklı yerlerdir. Solucan besleme kabınızı her gün sulayarak nemli tutun. Buharlaşan nem çevredeki alanı soğutarak solucanları daha rahat tutacaktır.

Solucan Kabınızda ki Zararlı Böcekler ve Nedenleri

Solucan yetiştiriciliğinde zararlılar ve böcekler yaygın bir sorundur ancak bu solucan zararlıları ortadan kaldırılabilir. Bazıları solucanlarla son derece uyumludur ve gıdaları parçalamaya yardım eder, ancak bazıları solucanlar için ciddi bir tehdit oluşturabilir. Solucan kutularındaki böcek zararlılarını bilmek, bu sorunu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Yay kuyruklu böcekler solucanları mutlu eden aynı koşulları seven yaygın böceklerdir. Ayrıca mükemmel ayrıştırıcılardır. Solucan kabınızda ki gümüş   veya beyaz,  yay kuyruklu böcek görünüyorsa endişelenmeniz gerekmez. Sinekler de zararsızdır, ancak hastalık taşıma eğilimi nedeniyle genellikle insanlar tarafından istenmeyen olarak kabul edilir. Sineklenmeyi engellemek için verilen mamayı gömerek verilmesi gerekir. Solucan besleme kabınızda karıncalar varsa eğer solucanlara saldırabilirler. Solucan besleme kabınızı farklı bir yere taşıyın ve karıncaların girmesini engelleyin.  Akarlar solucanları zarar verebilirler. Akar örtülü gıdaları fark ederseniz derhal çıkarın ve kompostun üzerine ekmek yerleştirin. Akarlar ekmeğe geldiği zaman ekmeği çıkarın. Solucan kompostunun nem oranını düşürmek bu zararlıları rahatsız edebilir.

Meyve Sinekleri Nasıl Engellenir?

Solucan kabınızda ki meyve sineklerini önlemek zor bir mücadeledir. Meyve sinekleri ve solucanlar çok benzer ihtiyaçlara sahip olduğundan, solucan kabınızda, meyve sineklerini tamamen ortadan kaldıracak bir kaç ipucu vermek gerekirse küçük boyutlu verilen mamalar solucanların yiyecekleri parçalamadan ve sinek çekmeden önce tamamen yemelerini sağlayacaktır. Solucanları aşırı beslemeyin. Aynı nedenle, çürümüş yiyeceklerin  çok büyük parçalarda kesilmesi sinekler için cezbedici bir şeydir, aşırı besleme, solucan besleme kutusuna olgun sinekler getirir. Vermiş olduğunuz yiyecekleri örtün. Yiyecekleri gömdüğünüz den ve solucan kutusu içerisindeki malzemenin üstünü gevşek bir gazete sayfası ile kapladığınız dan emin olun. Bu ekstra önlemler, meyve sineklerinin solucanlara sunduğunuz gıdalardan faydalanmasını engelleyebilir. Meyve sinekleri iyi solucan besleme uygulamalarına rağmen bir sorun haline gelirse, onları daha sonra kontrol etmek yerine daha çabuk kontrol altına almanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir