Solucan Besleme Kabında Solucanların Ölme Sebepleri.

Solucanların ölmesinin ortak nedenlerini sıralayacak olursak, yanlış nem seviyeleri, zararlı sıcaklıklar, hava dolaşımı eksikliği ve çok fazla veya çok az yiyecek. Nem, solucanlar  için mevcut olmalı ancak çok fazla yada çok az olması kötüdür. Besleme kabınızda ki kompostu eline alıp sıktığınızda elinizi sadece ıslatmalıdır bu nem oranının doğru olduğunun göstergesidir. Fakat, solucanlarınızı kavun, karpuz gibi özellikle ıslak organik atıklarla besleyecekseniz daha fazla yatak malzemesi kullanmanız gerekecektir. Ekstra yatak malzemesi ,besinlerin ürettiği ilave nemi emer ve solucanlarınızı boğulmaktan korur.

12 ve 25 derece  arasındaki sıcaklıklar, solucanlar için idealdir. Solucanlarınızı doğrudan güneş ışığından koruyun ve  gölgeli bir yerde tutun. Solucan besleme kabınızı önceden delinmiş hava delikleri  olsa bile bazen, solucan kompostu sıkışır ve katmanların içindeki havanın dolaşımını engelleyebilir hava dolaşımını sağlamak için kompostun havalandırılması gerekiyor olabilir. Solucanlarınızı doğru ve sağlıklı bir ortam yaratmak ve  başarılı olmak için bu faktörleri yakından takip etmek gerekir. Solucanlara vereceğiniz mama oranını  belirlemek için, sisteminizdeki her solucan  yaklaşık kendi ağılığının yarısı kadar yiyeceğini hesap ederek mama oranını ayarlayabilirsiniz. Yetiştirmeye başladıklarında bu sayı artabilir ancak tüketimlerini yakından takip etmeniz gerekecek.

Solucanlarınızı, plastik kutuda veya ahşap kutuda besleyebilirsiniz. Solucan besleme kabınızda havalandırma için delikli olması gerekir. Solucanları beslerken meyve sebze atıklarınızı küçük parçalara ayırın. Solucanlara portakal,soğan gibi asit  içeren meyve sebze atıkları kesinlikle vermeyin. Solucan besleme kabınızda ki  kompostun içine gömülmeyen aşırı miktarda meyve sebze atıkları sinekleri çekecektir bundan dolayı çürümeye başlamış meyve sebze atıklarını kompostun içine gömerek solucanlara verilmelidir.  Solucan besleme kabınızda ki problemlerden, uygun sıcaklık, uygun nem seviyesi ve doğru miktardaki mama kullandığınızda kaçınılması kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir