Kırmızı Kaliforniya Solucanları Neden Kaçmaya Çalışırlar.

Bir solucan gübresi üretim kutusunda solucanlar bazen kaçmaya çalışır. Eğer sadece bir veya iki maceracı solucan ise, endişelenmeniz gereken çok şey yok demektir. Fakat birden fazla solucan besleme kabınızın  üst kısmında, hava kanallarında  sıkıştığını veya tırmanmakta olduğunu görürseniz, bir şey yanlış olabilir. Solucan kabınız dan solucanların neden kaçmaya çalıştıklarını ve bununla ilgili neler yapabileceğinizi öğrenelim.

Oksijen Yetersizliği:

Solucanlar derileri ile nefes alırlar. Yeterli havası yoksa, kutuyu terk etmeye çalışacaklardır. Oksijen yetersizliğine neden olabilir:

  • Çok ıslak mama
  • Aşırı besleme
  • Yetersiz havalandırma
  • Üstlerine dökülen malzeme

Aşırı besleme olup olmadığını kontrol etmek için solucan besleme kutusunu biraz karıştırın. Solucan kabında sindirilmemiş çok miktarda yiyecek var mı? Fazla varsa fazla olan kısmı çıkarabilirsiniz. Solucan kabınızın havalandırma deliklerini kontrol edin yeterli havalandırma deliği yoktur veya delikler engellenmiştir. Solucan kabınıza solucanları koyarken onları yatakların üstüne koyun.Onların kendi yollarını kazmalarına izin verin. Oksijen sağlayan küçük tüneller inşa ederler.

Aşırı Nem

Solucan Besleme kabınızda ki mama çok ıslak olursa, solucanlar boğulmaya başlayacaktır. Tehlikeden uzaklaşmaya çalışabilirler. Bu ayrıca solucan besleme kabınızda kokuya sebebiyet verebilir.

Solucanlara verdiğiniz mamayı elinizle sıkarak kontrol edebilirsiniz, su çıkarsa, verdiğiniz mama çok ıslaktır. Sadece elinizi biraz ıslatması yeterli olacaktır.

Islak kutunun sudan arındırılması için, kuru  malzemeler eklenmelidir. Parçalanmış renksiz gazete yada  kıyılmış karton ekleyebilirsiniz . Nazikçe ekleyin ve karıştırın. Fazla Nem sorunlarının önüne geçmek için  için Kavun veya karpuz gibi fazla ıslak, özensiz yiyecekler eklemeyin.

Son Değişiklikleri Kontrol Edin

Soruna neden olabilecek en son yaptığınız değişikliğe bakın. Yeni yatak malzemeleri mi? Yeni gıdalar? Mümkünse son değişikliği tersine çevirin ve solucanların normale dönüp dönmediğine bakın.

Solucanlar hala kaçmaya çalışıyor ise, çim kupürleri içeren azotlu yiyeceklerden kaçının. Ayrıca asitli gıdalardan (domates, soğan, ananas,portakal,mandalina ) sakının.

Bazen insanlar solucanlarını beslemeyi unuturlar. Tatile gittiğinizde, meyve sebze atıklarınızı buzdolabında veya dondurucuda saklayın. Bir arkadaşından solucanları haftada iki kez beslemesini isteyebilirsiniz.

Yeni yavru Solucanlar

Solucanlar düzgün ve uygun şartlarda beslediğinizde çok çabuk çoğalacak ve yavru solucanlar ortaya çıkacaktır. Artık solucan kabınızın yetersiz kaldığı zaman Yetişkinlerin kalabalığını hissetmeleri ve gitmeye çalışması mümkündür. Bu durumda artık solucanların bir kısmını başka bir kaba almanız gerekecektir. 

Genellikle, kırmızı kaliforniya solucanlarını ilk olarak solucan kabınıza koyarken solucanlarınız için yatak oluşturmanız gerekir bu oluşturacağınız yatak sayesinde aşırı nemli ortamlarda nemin emilmesine yardımcı olur. Oluşturacağınız yatak malzemelerini sıralayacak olursak renksiz gazete parçaları,karton parçalı,saman,talaş gibi maddelerden oluşabilir. Solucanlarınızı ilk kaplarına koyduğunuzda hazırlamış olduğunuz yatak malzemeleri sayesinde zamanla solucanlarınızı çeşitli sebeplerden dolayı besleyemesseniz bile aynı zamanda yatak malzemesi de solucanlarınız için besin maddesi olduğu için solucanlarınız açlıktan ölmeyecek ve  yaşayabileceklerdir. Ayrıca kırmızı kaliforniya solucanlarını beslerken solucanlarını bulunduğu ortamı fazla karıştırmadan devamlı üstten beslemeli fazla karıştırıldığı zaman solucanların rahatsız olup strese gireceği unutulmamalıdır.

Olması Gereken Yatak Malzemeleri

Parçalanmış siyah/beyaz gazete

Parçalanmış karton

Samanla karıştırılmış fermente hayvan gübresi

Kurutulmuş yapraklar

Tehlikeli Yatak Malzemeleri

Taze ot ve gübreler

Aromatik yapraklar (narenciye,defne,okaliptüs,meşe,siyah ceviz ve çam vb) kullanılmamalıdır.

Kaliforniya Solucanı için hazırlamış olduğunuz kabın çok ıslak olması. 

Kırmızı kaliforniya solucanları aşırı nemli veya verdiğiniz yiyeceklerin su içeriğiniz fazla olmasından dolayı rahatsız olurlar ve bulundukları ortamı terk etmek isteyebilirler bu yüzden verdiğiniz yiyeceklere özellikle karpuz kavun gibi su oranı yüksek olan yiyeceklere dikkat etmelisiniz. İkinci olarak kırmızı kaliforniya solucanlarını ilk olarak yaşam alanlarına koyduğunuzda yatak malzemesinin önemi fazla sıvı içeren yiyecekler verdiğinizde yatak malzemesinin bu sıvıyı çekmesi açısından önem arz etmektedir.

Kaliforniya Solucanı için hazırlamış olduğunuz kabın çok kuru olması.

Kırmızı kaliforniya solucanlarının yaşam ortamının çok kuru olması solucanlara zarar verip ölmelerine neden olabilir ,bu yüzden solucan kabınızda ki ortamın solucanları beslediğiniz yiyecekleri avucunuza aldığınızda ne su damlayacak kadar çok nemli nede elinizi ıslatmayacak kadar kuru olmalıdır. Elinizi ıslatacak kadar nemli olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir