Kırmızı Kaliforniya Solucanı Yetiştirme Süreci

Hayatınızda solucan yetiştirerek geri dönüşüme katkı sağlayabilir ve çevre dostu olabilirsiniz. Birçok insan için kırmızı kaliforniya solucanların dan gübre üretmenin çok karmaşık bir iş olduğunu düşünür. Fakat solucan gübresi üretmek için önemli olan bazı temel kurallara dikkat ederek kendi evinizde,bahçenizde yada daha büyük ölçekli olarak solucan gübresi üretebilirsiniz. Ülkemizde yaygınlaşan solucan yetiştiriciliği, karlı bir iş olarak ön plana çıkmakta olup  popülerlik kazanmaktadır. Solucan gübresi üretme işine  girmeye karar verdiniz ve nasıl başlayacağınızı bilmek istiyorsunuz ya da belki yalnızca solucan gübresinin yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuz evet doğru yere geldiniz. Solucan gübresi üretimi,  kendinizi iyi hissedeceğiniz  güvenli, eğlenceli  ve eğitici bir hobi yada iştir , bu size kalmış bir durum. Solucanlar çeşitli organik atıkları sindirim süreciyle solucan gübresine çevirirler. Bu solucan gübresi dünyada bilinen en faydalı  organik gübredir. Solucan gübresinin  kendimiz açısından faydalarını kısaca sıralayacak olursak ,doğal organik gübre üretimi ,herkes tarafından yapılabilen basit etkinlik, minimum maliyet ve çok az yer gerektirecek bir faaliyet, çevre için iyi ve eğlenceli , güvenli ve eğitimsel deneyim kazanmak olarak sıralayabiliriz. Solucan gübresi üretimine  başlarken dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacak olursak. Bu süreçte ilk yapmanız gereken kırmızı kaliforniya solucanları için en uygun ortamı sağlamak olacaktır. Bu mucizevi canlılarla birlikte yaşamanızda bir sakınca yoksa, bodrum uygun ortamlardan biridir.

Yeni evcil hayvanlarınız için bir solucan kabı oluşturun.  

Ahşap yada plastik kaplar, örneğin plastik saksılar solucan kabı yapılabilecek maliyeti az olan solucan besleme kapları dır. Özellikle büyük bir plastik altı delikli saksılar işimizi görecektir. Bu sayede fazla nemli ortamdan dolayı oluşan fazla su düzgün şekilde boşaltılacak ve solucanlar boğulma tehlikesi yaşamayacaktır. Ayrıca solucan besleme kabınızda ne olursa olsun, tehlikeli olabilecek hiçbir kimyasal, böcek ilacı veya boyanın olmadığından emin olun. Solucan kabınızı dolduracak güzel bir yatak malzemesi karışımı oluşturun. Parçalanmış renksiz gazeteler yada parçalanmış karton parçaları yatak malzemesi yapmak için mükemmeldir. Eğer yatak malzemeleriyle karıştırıp çim kullanacaksanız, çimlerin güneş altında kuruduğundan emin olun. Ardından isterseniz bunlar yataklarla karıştırılabilir siniz. Parlak kağıt dergileri bazı zehirli mürekkepler içerebilir bunları kullanmayın Solucanların yaşam yeri olan solucan kabınızı ilk olarak seçerken plastik yada tahta olmasına dikkat etmeli ve solucanların hava alması için üst tarafa, iki katlı olarak yapacaksanız yan tarafa havalandırma delikleri açmalısınız. Solucan kutuları metal hariç, plastik yada tahtadan yapılabilir, ancak dikkat etmeniz gereken bir kural vardır buda metre kareye gelecek olan solucan sayısı 50 bin adetten fazla olmamalıdır. Solucan kabınızda kaç tane solucana sahip olabileceğini belirleyen derinlik değildir, yüzey alanıdır. Solucan kabınızın derinliği  fazla olmamalıdır. Daha derine inerseniz yiyecek ve solucan gübresinin sıkışması riskini taşıyorsunuz demektir buda  solucanlar için iyi bir ortam olmaz, kırmızı kaliforniya solucanları zaten yüzey solucanları dır.

Solucan gübresi üretmek için hangi solucanını kullanmak istediğinizi seçin. 

Solucan gübresi üretimi için kullanılan en yaygın  solucan türü kırmızı kaliforniya solucanı yani Eisenia foetida (Red Wiggler ) ‘dir. Solucan gübresi üretmeye karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli konu solucanları güvenilir bir satıcıdan satın almanız olacaktır. Kırmızı kaliforniya solucanları solucan gübresi üretiminde olduğu kadar , çoğaltma yeteneği olarak ta mükemmel solucanlar dır. Solucanlar düzgün beslenir ve bakılırsa, çok çabuk çoğalırlar. Kırmızı kaliforniya solucanları, çift cinsiyetli canlılardır. Hem erkek hem de dişi olan üreme organlarına sahipler. Solucanların üzerindeki halkalı olan kısmı fark etmişsinizdir .Bu, clitellum adı verilen bir salyangoz bezidir ve üreme organlarını içerir. Yeniden üremeye hazır olduklarında, klitorel görünür hale gelir ve turuncu olur. Çiftleşme işlemi sırasında, solucanlar mukus salgılarlar, etraflarında mukus halkası oluştururlar. Solucanlar çiftleştikten sonra, her solucan vücudu sarılmış bir koza içinde yumurta bırakır. Koza, yatak malzemelerinin yüzeyinin yakınında bırakılır. Oval şekilli kozalak sertleşir ve yumurtaları güvenli tutar. Koza oldukça sağlamdır. Koşullar doğru olduğunda  2-3 hafta içinde yavru solucanlar kozalardan çıkar. Koza başına ortalama 2-3 yavru solucan çıkar. İki veya üç aylık olduklarında artık bu solucanlarda üreme yaşına ulaşmış olur. Olgun solucanlar ideal koşullar altında haftada iki koza bırakırlar. Ortalama olarak solucan sayısı her üç ayda iki katına çıkar.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarını 2-3 günde bir besleyin. 

Solucan kabınızda ki  yatak malzemeleri  için nemli, düşmüş yapraklar mükemmel bir doğal solucan yatağı malzemesidir. Solucanlar için solucan yatakları, onları çevreler ve onları nemli tutar. Solucan yataklarının iyice nemli olması gerekir fakat ıslak olmamalıdır. Solucan maması olarak fermente edilmiş meyve ve sebzeler mükemmel bir besindir. Solucanlar fermente edilmiş yani çürümeye başlamış olan her şeyi yiyecektir, solucanlar için yiyecek bulma genellikle bir sorun değildir. Mutfak atıkları, çay posası, elma ,armut, muz kabuğu veya salata yeşilliklerinden oluşan asidik olmayan organik atıklar solucanları beslemek için harika şeylerdir.

Solucanlar için mama hazırlamak karmaşık bir konu değildir. Organik olan her şey yiyecek olarak kullanılabilir. Asitli yiyeceklerden  uzak durulması gerekir yani soğan ,sarımsak,portakal kabuğu gibi meyve sebze atıklarıdır bunları kesinlikle solucanlara vermemelisiniz. Solucanları fermente edilmiş hayvan gübresi, çay posası,  sonbahar yaprakları, çim kupürleri, bahçe atıkları, mutfak atıkları, kağıt, karton, çiğ yumurta kabuğu çeşitli asit içermeyen sebze meyve atıkları ile besleyebilirsiniz.  Ayrıca sulama yani nemlendirme yaparken mümkünse yağmur suyu kullanın.  Acil durumda hafif klorlu musluk suyu kullanabilirsiniz. Vermiş olduğunuz mama sadece nemli olmalıdır, sıktığınızda elinizi ıslatmalı fakat damlamıyor olmalıdır. Az miktarda solucanla başlayabilir ve ihtiyacınız olana kadar daha da genişletebilirsiniz. Solucanların çoğalmasıyla birlikte, yaşam alanlarını da genişletmeniz gerekecektir. Kırmızı kaliforniya solucanları  orta derecede yüksek sıcaklıklara dayanabilirler, ancak soğuktan duyarlıdırlar. Kırmızı kaliforniya solucanları bodrumda veya dondan etkilenmeyeceği yerlerde bulunursa, daha iyi çalışırlar. Solucanlar 5 derecenin altındaki sıcaklıklarda hiç üreme yapmazlar ve  uzun süre güneş ışığı veya yüksek sıcaklıklara dayanamazlar.  Onları karanlık ve nispeten serin bir yerde bulundurmanız gerekir ayrıca solucan kabınızda yeterli havalandırma olduğundan da emin olmalısınız.  Plastik kap kullanıyorsanız aşırı nemin dışarıya çıkmasını sağlamak için delik açınız. Fazla sulandırılmış solucan besleme kutuları solucanları öldürebilir. Ayrıca solucan besleme kabınızda küçük beyaz kıl şeklinde solucanlar görürseniz bunlar yavru solucanlar dır.

Sıcaklık ve nemi ayarlayın.

Kırmızı kaliforniya solucanlarının en çok verim alındığı ve en çok ürediği ortalama sıcaklık 20 derecedir. Yaz ve kış aylarında bu sıcaklık ortalamasını tutturabilirseniz 12 ay boyunca verim alırsınız. Ayrıca özellikle sıcak havalarda solucan kabınızı nemlendirmek gerekecektir çünkü solucanlar nemli ortamları severler. Nem oranını ayarlama konusunda en basit yöntem elinize almış olduğunuz kompostu sıktığınızda damlama olmayıp sadece elinizi ıslatıyorsa nem oranı yeterli demektir.

Başta Amerika olmak üzere Avrupa ülkelerinde evlerden çıkan organik meyve sebze atıkları ,çay kahve posası ve kağıtları değerlendirerek, evler için özel olarak geliştirilen KompostBox’lar ve kırmızı kaliforniya solucanları ile yüksek kalitede organik solucan gübresi üretimi teşvik edilmekte ve önemli bir geri dönüşüm sağlanmaktadır. Evde solucan gübresi üretmenin tek sakıncası  solucanlara vereceğiniz organik atıkların fazla verilmesi sonucu koku ve küflenmeye sebebiyet vermesi olarak düşünülmekte bu konuyla ilgili  zamanla tecrübe kazanılmasıyla doğru ve zamanında yapacağınız solucan beslemesiyle çözülmektedir. Tek yapmanız gereken solucanları azar azar ve vereceğiniz çabuk çürüyecek organik atıkları oyuklar açarak oyukların içerisine gömmeniz olacaktır. Kırmızı kaliforniya solucanları yiyecek atıklarını tüketerek hızla organik gübre üretimi sağlayan mucizevi canlılardır. Bu mucizevi canlılarla  üretmiş olduğunuz solucan gübresini evinizdeki çiçeklerinize yada saksıda yetiştirdiğiniz bitkilerinize uyguladığınızda gerek verim artışı gerekse zararlı bitki hastalıkları konusunda direnç oluşturduğunu görebilirsiniz.

Solucan Gübresinin mükemmel bir organik gübre olmasının sebebi neredeyse tüm bitkilerde verim artışı sağlamasından kaynaklanmaktadır. Solucan gübresinin makro ve mikro besin içeriğinin yüksek olmasından dolayı ve ayrıca solucanların salgılamış olduğu solöm sıvısı sayesinde  sıra dışı pozitif etkisi de ortaya çıkmaktadır. Gelişmiş ülkelerde tarım arazilerinde özellikle solucan gübresi kullanımı tavsiye edilmektedir.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir