Kırmızı Kaliforniya Solucanı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılılır?

Kırmızı kaliforniya solucanı yetiştiriciliğinde  ne tür şeylere dikkat edilmesi gerektiği bu işe başlayacak olan kişiler için ilk olarak cevaplanması gereken sorudur. Kırmızı kaliforniya solucanları günde ortalama kendi ağırlıklarının yarısı kadar atık tüketirler. Kırmızı kaliforniya solucanların tabi ki özellikle sevdikleri ve daha çok tükettikleri yiyecekler vardır, bunlar evde besleyenler için çay posası, kahve telvesi ve muz kabuğu gibi sebze meyve atıkları yani daha çabuk çürüyebilen ve daha çabuk tüketebilecekleri yiyeceklerdir. Kırmızı kaliforniya solucanları her türlü organik atıkları kullanarak besleyebilirsiniz, işetme boyutunda solucan gübresi üretenlerin vermiş olduğu mama fermente edilmiş büyükbaş hayvan gübresidir. Fakat hobi olarak bu işi yapanlar evinde biriktirdiği sebze artıklarını vererek besleyebilir tek dikkat etmesi gereken konu asitli ,tuzlu yiyecekler verilmemesidir. Örnek vermek gerekirse mandalina ve portakal kabukları gibi. Kırmızı kaliforniya solucanlarının beslenmesi çok önemli bir konu olup doğru bir şekilde beslemek doğru besinleri vermek gerekir.

Kırmızı kaliforniya solucanları sayesinde mutfak atıklarınızı çok değerli bir gübreye dönüştürerek elde etmiş olduğunuz solucan gübresini evinizdeki çiçekleriniz de kullanarak hem çevreye katkıda bulunup hem daha sağlıklı çiçekleriniz olabilir. Kırmızı kaliforniya solucanları çok fazla ilgi isteyen canlılar değildirler, tek yapmanız gereken haftada bir yada iki kere mutfağınızdaki çay posası,sebze meyve kabukları gibi çabuk çürüyebilen atıklar ile beslemek ılık ve nemli bir ortam yaratmak olacaktır. Mutfak atıklarından solucan gübresi üretmek için mutfağınızın bir köşesinde küçük bir yer ayırmanız yeterlidir. Daha sonra ise solucanları koyacağınız basit plastik bir kap ayarlamanız yeterli olacaktır. Bir sonra yapmanız gereken şey onlara evinizdeki gazete kağıtlarından bir yatak hazırlamaktır. Solucanlara vereceğiniz yeme sıra geldiğinde ise solucanlar yiyecekleri atıkları biraz çürümüş ve küçük parçalar halinde olmasını isterler. Vereceğiniz yiyecekleri ilk başlara deneyerek azar azar vermek ne kadar yem vereceğiniz konusunda size tecrübe kazandıracaktır.

Kırmızı kaliforniya solucanlarını beslemenin ilk kuralı yavaş yavaş beslemek gerekir. Solucanları beslemeden önce solucan kabınızı gözlemlemeli ve verdiğiniz yemleri yeyip yemediklerini kontrol etmelisiniz. Solucan kabınızda hala tüketilmemiş yiyecekler kaldıysa bu solucanların hala yemi olduğunun göstergesi olmayabilir çünkü solucanlar yiyecekleri taze olarak yemezler çürümeye başladıklarında yerler yada zararlı mikro organizmalar fazla ise örneğin çok küflü ise yemeye bilirler. Bu hususlara dikkat etmek gerekir. Solucanları beslerken ilk etapta  çok fazla yiyecek vermeden sık aralıklarla ve küçük parçacıklar şeklinde besleyin ve ne kadar yem vermeniz gerektiğini tecrübe edin. Solucanlar doğru beslediğinde solucanların sayısının arttığını gördüğünüzde tecrübe etmiş olacaksınız. Ayrıca edinilen tecrübeye göre kokan bir solucan babı fazla yiyecek verdiğinizin bir göstergesi olacaktır. Kırmızı kaliforniya solucanlarını toprak solucanların dan ayıran en önemli özelliklerini sıralayacak olursak kırmızı kaliforniya solucanları çok çabuk üreyebilen ve çok obur solucanlar olup özel olarak solucan gübresi üretiminde kullanılmak üzere melezlenmiş olan solucanlar dır. Bu solucanlar 0-40 derece arasında hayatlarını devam ettirebilir fakat en ideal üreme ve gübre üretme sıcaklığı 20-25 derecedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir