Hayvan Gübresi Nasıl Fermente Edilir?
Hayvan gübresi, içerik olarak tamamen bitkisel olmasından dolayı fermente edildiğinde organik gübre olarak kullanılabilir. Ayrıca son yıllarda ülkemizde yaygınlaşın solucan gübresi üretimi için yetiştirilen Kaliforniya solucanlarını beslemek için mama olarak kullanılmaktadır. Ahır gübresi çeşitli uygulamalar ile fermente edildiğinde zaten toprak için zengin besin maddeleri içeren organik bir gübredir. Fakat solucanların sindirim sisteminden geçirilmesiyle birlikte çok daha nitelikli bir organik gübreye dönüşmektedir.

Ülkemiz büyük baş hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Ahır gübresi, basit uygulamalar ile geri dönüşümü mümkün olan bir atık çeşididir. Zengin organik içeriğe sahip olan bu atıklar gübre seperatörü ile işlendikten sonra fermente edilerek doğrudan tarım arazilerine uygulanabilir.

Fermente edilmiş hayvan gübresi halk arasında yanmış hayvan gübresi olarak bilinir. Aslında burada bahsi geçen fermente işlemi gübre seperatörü kullanılarak yapıldığı için elde edilen ürün çok daha kalitelidir.

Taze hayvan gübresi herhangi bir işlem yapılmadan doğrudan yığınlar halinde bırakıldığında kendiliğinden fermente olmaz. Böyle bir durumda gübrenin sadece dış yüzeyi oksijenle temas halindedir ve milyonlarca bakteri tarafından istilaya uğrar. Gübre yığınları sık aralıklarla aktarma yapılmadığı sürece iç kısımda yanma olur. Ayrıca uzun süre beklediğinde besin değeri olan tüm bitkisel elemanlar bakteriler tarafından tüketir.

Yanmış hayvan gübresi olarak bilinen bu maddenin bir süre sonra topraktan farkı kalmayacaktır, çünkü içerisinde bulunan faydalı tüm bitkisel bileşenler bakteriler tarafından tüketilmiş olur. Bu haliyle tarım arazilerine uygulandığında bünyesinde barınan bakteriler sebebiyle hastalık taşıma ihtimali olduğu için çoğu zaman fayda sağlamak yerine risk teşkil eder.

Hayvan Gübresi Nasıl Fermente Edilir?

Fermente edilmiş hayvan gübresi elde etmek için taze ahır gübresine çeşitli işlemler yapılması gerekir. Bu uygulamaların kısaca iki aşamadan oluştuğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde hayvan gübresi fermente prosesi için gereken ekipman üretilmektedir. Başta EYS makine olmak üzere bu prosese destek veren kaliteli makine üreticileri bulunmaktadır.

gübre-seperatörü1. Aşama Gübre Seperatörü

Hayvan gübresinden en yüksek oranda fayda elde etmek için öncelikle gübre seperetörü yardımıyla sıvı ve katı kısmın ayrıştırılması gerekir. Ayrıştırma işleminden sonra katı gübre uzun namlular halinde beton zemine yığılır.

2. Aşama Kompost Makinası

Namlu şeklinde yığınlar halinde olan hayvan gübresi, kompost makinesi kompsot-makinesikullanılarak veya manuel olarak belli aralıklarla karıştırılır. Bu sayede gübrenin oksijen ile teması sağlanarak fermente işlemi sağlanmış olur. Ayrıca bu uygulama gübre yığınlarında oluşabilecek olan ısı artışını engelleyecektir. Hayvan gübresinde fermente edilme prosesi iklim şartlarına bağlı olarak 45-60 gün içerisinde gerçekleşir.24 Yorum

 1. Merhaba, ben muhasebeciyim ve toprak aşığıyım muhasebecilik dışında bir iş yapabilir miyim ,yok ama toprak ile ilgili olduğunda iş değişir. İlk etap da evimin çatısında 1,50 m2 lik bir havuz ile başlamayı ve bahçem de de fermente işlemleri için bir yer hazırlıyorum. Benim sizden öğrenmek istediğim taze hayvan gübresini seperatör den geçirme imkanım yok, bunu kendim bir varil içinde gübreyi sudan geçirip süzme yöntemi ile kapalı bir alanda fermente olması için diğer katkılar ile minimum 2 ay bekletmek haftada 2 gün karıştırma yöntemi ile uygun olur mu? yada hiç sudan geçirmeden bir şekilde taze hayvan gübresini süzdürmek sonrasında fermente etmek mi daha iyi olur? bu konuda engin bilgi ve deneyimlerinizi paylaşır mısınız.

  1. Merhaba, taze hayvan gübresini haftada iki kere ıslatarak karıştırıp 2 ayda fermente işlemini gerçekleştire bilirsiniz,fermente olup olmadığını pratik bir şekilde anlamanın yolu ise artık kesinlikle hayvan gübresi kokusunun olmaması olarak açıklayabilirim.

 2. Merhabalar ben taze inek gübresini kapalı bir alana serdim içerisine hafta bir yumurta kabukları çay posası sebze meyve atıklarını atıp karıştırıyorum üzerine naylon örtü serip haftada bir karıştırıyorum yaklaşık bu işlemi bir aydır yapıyorum.Benim merak ettiğim bu işlemlerde bir yanlışlık olup olmadığı bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba,yapmış olduğunuz işlem doğru bir işlem fakat fermente ettiğiniz gübre direk ahır gübresi ise separatörden geçmiş gübreye göre biraz daha geç fermente olacaktır.

 3. merhaba, yaklaşık 4 gündür araştırma yapıyorum. Bakıyorum bakıyorum hep aynı şeyler yazılıyor ve söyleniyor. İlk etapta hayvan gübresini getirdim diyelim işte asıl mesele veya anlayamadığım mesela burası sadece hayvan gübresini sulayarak ve karıştırarak 2 ayda fermente mi yapıyoruz. Bana bu konuda yol gösterici olursanız size minnattar kalırım. saygılarımla

  1. Merhaba,seperatörden geçmiş hayvan gübresini beton bir zemin üzerinde 3 günde bir karıştırıp sulayarak fermente ediyoruz, fermente olup olmadığını rengi kahverengiye çaldığı zaman ve artık hayvan dışkısı kokusu kalmadığı zaman anlıyoruz, yaklaşık 45-60 günde fermente olmuş oluyor.

 4. merhabalar,iyi çalışmalar. gübreyi solucan için kullanacağız ancak ahırdan çıkarttığımız gübreyi beton zemine yayıp kurutup mama olarak veremiyoruz ben bunu anladım yazılanlardan. Kendimiz amatör olarak ahırdan alınmış gübreyi, separatör olmadan nasıl kullanabiliriz ? basit bir şekilde arada bir karıştırarak yani havalandırarak 2 ay güneşte bekletip bu gübreyi kullanabilir miyiz? cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba,Normal ahırdan çıkmış taze büyükbaş hayvan gübresini de beton zemin üzerinde 3 günde bir ıslatarak karıştırıp fermente edebilisiniz separatör gübresini fermente etmekten farkı biraz daha uzun sürmesi olacaktır.

 5. Ordu ve civarında separotörden geçmiş hayvan gübresi arıyorum. Bildiğiniz bir yer var mıdır ? Teşekkürler

  1. Trakya bölgesinde olduğumuzdan dolayı ne yazık ki yok, fakat etrafınızda varsa büyükbaş hayvan çiftliklerine sorabilirsiniz.

 6. Iyi günler taze hayvan gübresini bir branda üzerine serip üstünü branda ile örtüp 3 gun de bir açıp karistirirsak fermante olurmu olursa tahminen ne kadar zamanda olur teşekkürler

 7. İyi günler. Solucan gübresi üretimine Yeni başladım ancak mama konusunda sıkıntı çekiyorum. Bulunduğum yerde küçük çaplı ahırlarda bulunan 2-3 aylık hatta daha uzun süre beklemiş ve güneşte bir kısmı yanmış hayvan gübresi mevcut. Güneşte yanmış kısımların alt kısımlarına doğru alıp su ile ıslatarak ne kadar sürede solucanlara mama haline getirebilirim? Ya da seperatör makinasını kullanmadan mama ne şekilde yapabilirim ? Beni aydınlatabilir misiniz? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, taze hayvan gübresini haftada 2 kere ıslatarak karıştırmak suretiyle, yaklaşık 2- 3 ayda fermente ederek solucanlara mama haline getirebilirsiniz. Ayrıca mama haline gelip gelmediğini kokusuz olduğunda ve bir miktar mamayı solucan kabınızın bir köşesine koyarak verdiğinizde yeyip yemediklerine bakarak test edebilirsiniz.

 8. Merhabalar. Ben 2 yil once separatorden gecmis hayvan gubresini buldum. Solucanlarim icin separatorden taze gecmis olan gubre mi daha iyi yoksa 2 yildir bekletilmis gubre mi. ? Bilgi verirseniz cok sevinirim.

  1. Merhaba, taze separatörden geçmiş hayvan gübresi solucanlar için besin değeri açısında daha iyi olacaktır, uzun süre bekletilmiş gübre zaten böcekler tarafından yenerek besin değerini yitirmiş olacaktır.

 9. Merhaba solucan maması hazırlamak için taze hayvan gübresi ne organik atıklar dışında ne katılabilir katılabilirse miktarları 100 üzerinden ne olmalıdır saygılar

  1. Merhaba,%30 oranında asit içermeyen organik atık ,karton ve reçine içermeyen ince talaş karıştırabilirsiniz.

 10. Merhaba ben bu işe gönül verdi araştırarak öğrenerek ufaktan başlayıp gidişata göre kendime yön vereceğim bu aşamada da sizlerin değerli bilgilerinizi bizler ile paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. size sormak istediğim benim seperatör makinası alacak gücüm yok çevremde de bu şekilde taze gübre satan da yok ben taze gübreyi bir depo içinde suda yıkayıp sonrasında kapalı bir yerde havalandırma (borular ile hat döşeyip) yöntemi ile en az haftada 1 de karıştıracağım ve bu karıştırma aşamasında içine çay,yumurta,yeşil atıklar kabuklar ve ağaç talaşı ile karıştırıp fermente etmek istiyorum sizce gübrenin suda yıkanması benim için bir dev avantaja sebep olur mu?

  1. Merhaba,suda yıkayarak fermente işlemini hızlandırabilirsiniz diye düşünüyorum fakat fazla yıkayıp gübrenin içeriğini yani solucanlara yem olacak faydalı olan kısmında zayıflayacağı ihtimalini de düşünmek gerek.

   1. İlginiz için teşekkür ederim fazla yıkanmayacak yani depo içinde suya atılıp karıştırmadan sonra 5 dk. içinde süzülerek çıkaracağım sonrasında yaptığım kapalı fermente odasında hava kanalları ile fermente edeceğim

    1. Merhaba, Uygun olacağını düşünüyorum, solucanlara vermeden önce hayvan gübresi kokusunun tamamen gitmiş olduğunu ve bir miktar verip ilk önce solucanların yeyip yemediğini test etmenizi tavsiye ederim.

 11. Merhaba adana bölgesinde hayvan dışkısı toplayıp fermante etmek istiyoruz separatör vasıtası ile…adana bölgesi sıcak bşr bölge nem ve güneş hayvan gübresinin kurumasın da etkili olurmu yazın 38 45 derece kışında 10-15 derece…gübrenin fermante edilme sürecini kısaltmasında yardımcı olurmu…birde üretilen gübreyi solucan üretim çiftlikleri haricinde nerelere verebiliriz? Teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir