Ahır Gübresinin Solucan Maması Olarak Kullanımı.

Fermente edilmiş hayvan gübresinin solucan gübresi üretiminde büyük işletmelerde solucan maması olarak kullanılmaktadır. Bununla beraber ülkemizde de solucan gübresi üretiminin artması ile solucan  maması olarak kullanılan hayvan gübresinin üretilen solucan gübresinin kalitesi açısından fermente süreci önem arz etmektedir.

Hayvan gübresinin solucan maması olarak kullanılması için ilk olarak taze ahır  gübresinin separatörden geçirilmesi ve daha sonra kapalı bir alanda 45-60 gün boyunda üç dört günde bir ıslatılarak karıştırılması ile gerçekleşmektedir.Ahır gübresinin fermente olup olmadığını basit bir şekilde anlamanın yöntemi elinize alıp kokladığınızda artık hayvan dışkısı kokusundan arınmış olması ve artık içerisinde yüksek dereceli ısınma olmaması gerekmektedir.

Hayvan gübresinin solucan maması olarak kullanılmasında en çok dikkat edilmesi gereken konu uzun süre güneşin altında bekletilerek ve çeşitli haşerelerin istilasına uğramış ve hiçbir besleyici özelliği kalmamış yanmış hayvan gübresinin gerçekten fermente edilmiş hayvan gübresiyle karıştırılmamalıdır. İkinci bir konu hazırlayacağımız solucan mamasında kullanmış olduğumuz  hayvan gübresine çeşitli organik atıkları karıştırmak suretiyle fermente ederek solucanlara yedirmek suretiyle solucan gübresinin kalitesini arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir